Werkbezoek Taalcafé Oekraïeners

Op woensdagavond 28 juni waren Sjoerd, Ruurd-Jan, Marcel en Marije op werkbezoek bij het taalcafé in Dokkum. Het taalcafé is een initiatief van een aantal vrijwilligers uit de gemeente Noardeast-Fryslân dat ontstond kort na het moment dat in deze gemeente de eerste Oekraïners werden opgevangen. Op de vlucht voor de oorlog in eigen land werden zij opgevangen in gastgezinnen, nog voor de gemeente opvanglocaties in gereedheid had gebracht. 

Vrijwel meteen na de eerste zorg omtrent praktische inrichting van de opvang ontstond het idee om de opgevangen gasten met elkaar in contact te brengen. Maar ook om hen de Nederlandse taal machtig te maken zodat zij zelf de regie terug te krijgen tijdens hun verblijf in Nederland, hetzij voor werk, studie of persoonlijke ontwikkeling.  Dit alles vond haar vorm in het taalcafé, dat vervolgens wekelijks iedere woensdagavond werd en wordt gehouden. 

Tijdens het werkbezoek stond er een speurtocht op het programma waarbij er met Nederlandse taal geoefend werd in de praktijk en men leerde over de geschiedenis van de stad Dokkum. In groepjes gingen de fractieleden uiteen. Nadat er geoefend werd met het bestellen van een ijsje, werden de verrichte inspanningen beloond door een ijsje van W’iis. Bij terugkomst werd er nog een Nederlands-Oekraïense dialoog-rap ter ore gebracht. 

De fractie S!N was onder de indruk van de bevlogenheid, het enthousiasme maar ook de praktische aanpak van de vrijwilligers van het taalcafé. De vrijwilligers legden uit dat het autonome taalcafé juist effectief is vanwege het sociale aspect, zo halen vrijwilligers bijvoorbeeld Oekraïeners uit de regio op. Of dit nu Burgum, Holwert of Damwoude is. Er worden wekelijks koekjes gebakken, recepten uitgewisseld of muziek gemaakt. Een kleurrijk geheel dat in alle opzichten doet denken aan een feelgood filmhuis film. S!N is blij uit eerste hand te horen dat de Oekraïeners zich welkom voelen in onze gemeente en trots op de inwoners uit onze gemeente die zich hier zo voor inzetten.